5.11.2011

Historia zapisana w fotografiach - World Press Photo

Ostatnią edycję konkursu (54.) można było zobaczyć na wielu wystawach, na całym świecie. W Krakowie w Bunkrze Sztuki fotografie World Press Photo można oglądać od ósmego października do 28 listopada. Jest to jeden z konkursów, na którym oceniane są fotografie prasowe w różnych kategoriach. Można powiedzieć, że dla fotografów jest to konkurs o wadze takiej, jak dla każdego miłośnika filmów ma rozdanie Oskarów. Ogłoszenie wyników konkursu zazwyczaj odbywa się w drugim tygodniu lutego. Nazwa World Press Photo jest już marką samą w sobie, dlatego zachęcać i wabić ludzi na wystawy zdjęć laureatów, bądź uczestników konkursu nie trzeba. Jest to konkurs, który swoją premierę miał w 1955 roku – był on inicjatywą Holenderskiego Związku Fotoreporterów w Amsterdamie, szukano wówczas reporterskiej fotografii roku. Tegoroczna edycja konkursu nagrodziła zdjęcia w takich to kategoriach: Zdjęcie Roku 2011, Wydarzenia (zdjęcie pojedyncze), Wydarzenia (reportaż), Wydarzenia ogólne (zdjęcie pojedyncze), Wydarzenia ogólne (reportaż), Ludzie w wiadomościach (zdjęcie pojedyncze), Ludzie w wiadomościach (reportaż), Sport (zdjęcie pojedyncze), Sport (reportaż), Problemy współczesności (zdjęcie pojedyncze), Problemy współczesności (reportaż), Życie codzienne (zdjęcie pojedyncze), Życie codzienne (reportaż), Portret (zdjęcie pojedyncze), Portret (reportaż), Sztuka i rozrywka (zdjęcie pojedyncze), Sztuka i rozrywka (reportaż), Natura (zdjęcie pojedyncze), Natura (reportaż).
World Press Foto to przede wszystkim fotografie, które pokazują historię, robią je fotografowie, którzy zazwyczaj poprzez swój kadr pokazują wojny i dramaty, rzadziej przyjemności... Ciężko te fotografie nazwać dobrymi, złymi, a już na pewno nie da sie powiedzieć, że są piękne czy okropne (moim zdaniem). Zawsze natomiast są one przejmujące, przyciągające wzrok, relacjonujące fakty, nieprzewidywalne. Fotografowie, którzy je robią są mistrzami w swoim fachu... Do tego stopnia, że niektóre nagrodzone prace są powszechnie znane i rozpoznawalne, już na zawsze pozostaną w umysłach wielu ludzi.
W całej historii konkursu nagrodzono kilku naszych rodaków, których fotografie warto poznać i pokazać, są to np.:

 Maciej Skawiński – 1998
 
 Radosław Sikorski – 1987

 Witold Krassowski – 1992, 2003

 Rafał Milach – 2008

 Tomasz Gudzowaty – 1999, 2000, 2003, 2006, 2008, 2010

 Kacper Kowalski – 2009

 Filip Ćwik - 2010
Źródło: www.worldpressphoto.org/

A Wy co myślicie o tym konkursie? Mam jeszcze kilka fotografii z World Press Photo, które zapadły mi w pamięci, ale one w kolejnym poście... Macie jakieś swoje perełki pochodzące z tego prestiżowego konkursu?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz