27.11.2011

Fotografie jak z horroru - Erwin Olaf

Tak, jak obiecałam, dziś przedstawię Wam fotografie, które wyglądają jak stop klatki z najstraszniejszego filmu lub koszmaru sennego. Artysta o którym zaraz zdradzę Wam coś więcej swoją prowokacją oraz umiejętnościami fotograficznymi robi zdjęcia tak przejmujące, mocne, a zarazem odrażające (przynajmniej dla mnie), że strach na nie patrzyć, ale też uważam, że szkoda by było nich nie pokazać. Po ostatnich kolorowych i dość zabawnych fotografiach, jakie pojawiały się na blogu – te są zupełnie inne. Choć Erwin Olaf robi także zdjęcia portretowe i reklamowe, to wydaje mi się, że ich większa część pokazuje oblicza „ciemnej strony mocy...” Żeby poznać więcej fotografii, nie tylko tych  - jak z horroru - zachęcam do zajrzenia na stronę tego artysty: www.erwinolaf.com.
Erwin Olaf urodził się w 1959 roku w Holandii, w mieście Hilversum, słynny fotograf i reżyser filmowy, który dosłownością, estetyką i umiejętnościami, a przede sposobem widzenia świata robi sztukę, która nie wzrusza, a porusza. Swoją przygodę z fotografią rozpoczął w Szkole Dziennikarskiej (studiował w latach 1977-1980) w Utrechcie, gdzie pracował jako fotoreporter (od 1981 roku), a także zaczął działać w środowiskach homoseksualnych w Holandii. Po studiach współpracował z takimi magazynami jak „Sek” i „Winyl”. Serie zdjęć jakie stworzył to między innymi: „Kwadraty”, „Figury szachowe”, „Czarni”, „Mind of Their Own”, „Mature”, „Fashion Victims”, „Royal Blood”, „Paradise Club”, „Separation”,„Hope” ,„Grief”. W jego pracach można znaleźć odniesienie do kiczu, baroku, dadaizmu, pornografii, a także wszechobecnej popkultury. Jego fotografie tworzą nowy, inny świat, bardzo odległy od otaczającej nas rzeczywistości.
Artysta tworzy i tworzył inscenizacje, projekty dla wielu kampanii reklamowych, między innymi takich firm, jak Diesel, Lavazza, Levi’s, Nokia, New York Times Magazine, Nintendo, Playstation, Coca Coli. Erwin Olaf, to także zdobywca wielu nagród (nie będę wypisywać wszystkich  zainteresowanych odsyłam do strony internetowej artysty), otrzymał na przykład pierwszą nagrodę w konkursie Young European Photographers za projekt „Chessmen” w 1988 roku, w 2003 roku otrzymał „Grote Paul” za zajęcie pierwszego miejsca w rankingu 40 najlepszych holenderskich fotografów, w 2008 roku otrzymał „Lucie Award” za swoje osiągnięcia w fotografii reklamowej.












 Wszystkie fotografie pochodzą z: erwinolaf.com.

2 komentarze: