11.11.2011

Annie Leibovitz – portrety nie z tej ziemi

Wielki fotograf, kobieta, która robi zdjęcia, pożądane przez  wszystkich. Urodzona drugiego października 1949 w Stanach Zjednoczonych, dokładniej w Waterbury w Connecticut. Annie Leibovitz była wielokrotnie nagradzana najważniejszymi nagrodami przyznawanymi w dziedzinie fotografii. Ojciec artystki był wojskowym, miłość do sztuki wyciągnęła z mlekiem matki, która zaraziła ją swoimi artystycznymi zainteresowaniami.
Podążając za miłością do sztuki fotografka zaczęła studia w San Francisco Art Institute, natomiast jej miłość do fotografii narodziła się na Filipinach, gdzie powstały pierwsze fotografie jej autorstwa (robiła tam zdjęcia swojej rodzinie). Pierwsze jej prace nie były związane z fotografią, gdyż dopiero w latach 70., gdy wróciła do USA zaczęła pracę dla czasopisma „Rolling Stone”, które wtedy szukało fotografa. Leibovitz początkowo fotografowała tylko ikony rocka, dopiero w późniejszym czasie uwieczniała gwiazdy różnych dziedzin muzyki – artystka wykonywała głównie fotografie portretowe, w robieniu których nie ma sobie równych. Po trzech latach pracy dla magazynu została szefową działu fotograficznego. To właśnie praca dla tego magazynu otworzyła furtkę do kariery fotografki. Zdjęciami fotografki zainteresował się sam Endy Warhol, który był pod wrażeniem jej kunsztu, podobnie jak poprzedniego bohatera mojego wpisu - Davida LaChapelle -  i publikował jej fotografie w „Ineterview”.
Po kilku latach (1983 r.) artystka, która słynęła już z niecodziennych i niezwykłych portretów znanych muzyków zmieniła pracę i z szefowej działu magazynu „Rolling Stone” stała się głównym fotografem w piśmie „Vanity Fair”. W „Vanity Fair” Leibovitz fotografowała gwiazdy,  celebrytów, aktorów, polityków, cały świat show biznesu. Robiła zdjęcia takim gwiazdom jak na przykład: John Lennon i Yoko Ono, Meryl Streep, Demi Moore, William S. Burroughs, Michael Jackson, Whoopi Goldberg, Andy Warhol. Artystka w swoim portfolio ma nie tylko zdjęcia osób znanych na całym świcie (gwiazd),ale także zdjęcia dokumentalne np. z Sarajewa, dodatkowo w 1986 roku była oficjalnym fotografem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, natomiast w 1996 roku  Igrzysk Olimpijskich w Atlancie. Dodatkowo zdjęcia inne niż portret można oglądać w albumach stworzonych przez artystkę, np. American Olympians, Women, American Music. Leibovitz wykonywała też zdjęcia do najbardziej prestiżowych kalendarzy – Lavazza (2009) i Pirelli (2010).
Poczynania Leiboviz na arenie światowej zaowocowały w 1990 założeniem własnego studia fotograficznego, a już rok później w 1991 roku otworzeniem własnej  wystawy w National Portrait Gallery. Fotografka jest homoseksualistką, przed wiele lat była z związku ze słynną pisarką Susan Sontag, z którą wspólnie wydała kolejną książkę. Przełamywanie tabu, łamanie powszechnie przestrzeganych zasad w fotografii i życiu pozwoliły Leibovitz wznieść się na wyżyny sławy. Dziś jest uznawana za najlepsza fotografkę portretową, każdy chciałby mieć portret wykonany przez tę mistrzynię, podobnie jak każdy chciałby mieć w domu choć kilka jej fotografii. Fotografii naturalnych, efektownych, nadzwyczajnych, a przede wszystkim humorystycznych ujęć.





 Powyższe fotografie pochodzą z: artnet.com

Źródło: http://rogallery.com

Źródło: tumblr.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz